03 03 2010

Saç Dökülmesine Sarımsak-Zeytinyağı

1- Bir kavanozun içine SAF zeytinyağı koy, içine de 2o tane sarımsak koy. Şişeyi 1o gün beklet. Daha sonra 2 günde bir saç diplerine uygula. 1 saat naylon sararak başını terlet. Bunu saçına fön makinesi tutarak yapabilirsin. Daha sonra da saçını zeytinyağlı sabun ile 1 kere yıka ve durula. Her seferinde en fazla 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağlı karışımdan kullan. Bunun içine biraz badem yağı da ekleyebilirsin yumuşak olması için.

2- (Bu tarifi kışın uygulayabilirsin) 1 adet turpu rendeleyip, 4-5 bardak suyun içine koy. 35 dk kadar kaynat ve suyunu süz. İçine yumurtanın sarısını ekle. İlave olarak karanfil de eklenebilir. Saçını bununla yıka ve 1 saat beklet. Daha sonra istediğin şampuanla yıkayabilirsin.

3- Yakınlarında bir yerde SELVİ ağacı varsa, ağacın dallarından bir tanesini (parmak kalınlığında olması yeterli) kes, dallarından ayıkla. Ufak ufak kestiğin dalları 1 litre suda haşla 3o-4o dk kadar. Suyu soğut ve her banyodan sonra temiz saça uygula. Sonradan yıkamana, durulamana gerek yok.

4- 25o gr sığır iliğini makarna gibi haşla. Suyunu süzdükten sonra içine 1oo gr hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı defne tohum yağı, 1 tatlı kaşığı ısırgan tohum yağı, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ekle ve bunları karıştır. Saç diplerine sür, streç film ile sar. Üstüne akmaması için havlu sar. Bunun saçında 2 saat kalması lazım. Haftada 1 kere uygulaman gerek.

5- 2 adet bıldırcın yumurtası, 1 adet olgun avokado rendesi, susam yağını karıştır. Saç diplerine sür ve beklet.

13557
0
0
Yorum Yaz